Peru

SONY DSC

Co takiego ma Peru, że w niektórych obcokrajowcach rozbudza takie pasje? […] To jest kraj, którego nie można zrozumieć […] A dla ludzi z krajów czystych i przejrzystych […] nie ma nic bardziej atrakcyjnego niż to, co nieprzeniknione.

M. Vargas Llosa, Lituma w Andach

Spadkobierca mistycznego imperium Inków i kraj wielu kontrastów. Tu egzystują obok siebie ruiny prekolumbijskich kultur i nowoczesne dzielnice z drapaczami chmur. Szare, nieomal bezludne pustynie i przeraźliwie zielona, krzycząca życiem dżungla. Ogromne góry i najgłębsze na świecie kaniony. Nieomal fanatyczna wiara chrześcijańska przeplata się z tajemniczymi rytuałami amazońskich szamanów. Nowoczesne rozwiązania komunikacyjne w miastach stoją w opozycji do ciągle obecnego transportu na mułach po dawnych traktach inkaskich, a rozmach i splendor budowli w centrach miast próbuje przyćmić jednostajny i nudny pejzaż ceglanych domków na ich obrzeżach. W tym samym miejscu możemy zobaczyć bizneswoman spieszącą się do pracy mijającą kobietę w tradycyjnym stroju góralskim, usłyszeć język hiszpański mieszający się z pradawnym quechua, poczuć zapach potraw z ryb z oceanu i jednocześnie mieć możliwość spróbowania owoców z głębi dżungli.

Peru oferuje tak wiele, że nie starczyłoby i pół roku intensywnego podróżowania żeby wszystkiego dotknąć, zobaczyć, doświadczyć. Każdy, kto tu przybędzie będzie zadowolony z wizyty. Jest tu coś zarówno dla miłośnika historii, architektury, kultury jak i osoby, która kocha naturę, wyzwania i adrenalinę czy po prostu zabawę przy dobrej muzyce. Peru fascynuje i uzależnia do tego stopnia, że mamy ochotę wracać tu zaraz po opuszczeniu tego niesamowitego kraju.